بهترین کود - سروش باران

بهترین کود

فهرست مطالب

بهترین کود چه ویژگی‌هایی دارد؟ چرا باید از کود استفاده کنیم؟ کود به هر ماده شیمیایی یا طبیعی گفته می‌شود که برای افزایش حاصلخیزی خاک و تامین مواد مغذی مورد نیاز گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. درست همانطور که انسان برای سالم ماندن و رشد صحیح به وعده‏های غذایی متعادل نیاز دارد، گیاهان نیز به مواد مغذی خاصی نیاز دارند. در واقع کودها مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را به راحتی در دسترس آن‌ها قرار می‎دهند. افزودن کود به محصولات کشاورزی، گیاهان، باغ‎ها و… نه تنها سلامت آن‎ها را افزایش می‏دهد، بلکه به افزایش مقاومت آن‎ها در برابر آفات، علف‎های هرز و بیماری‏ها نیز کمک می‎کند. در این مقاله از وبلاگ سروش باران قصد داریم به بررسی ویژگی‎‌های بهترین کود کشاورزی و باغداری، دلیل استفاده از کود و… بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بهترین کودهای پیشنهادی کارشناسان سروش باران

چرا انتخاب بهترین نوع کود و استفاده از آن در کشاورزی اهمیت بالایی دارد؟

همانطور که گفتیم گیاهان برای رشد بهتر، حفظ سلامتی، جلوگیری از بیماری و… به مواد مغذی نیاز دارند. این مواد مغذی به طرق مختلفی نظیر ریشه، برگ، ساقه و… از طریق گیاه جذب می‌‎شود. کودها، چه ارگانیک و چه غیر ارگانیک (شیمیایی)، مواد مغذی اصلی و مورد نیاز گیاهان را تامین می‏کنند. به زبان ساده‌‍‎تر می‌توانیم بگوییم که در مرحله اول، کودها مواد مغذی مورد نیاز را برای خاک فراهم می‏کنند و در نهایت خاک به کمک کود، گیاهان را تغذیه کرده و به رشد آن‎ها کمک می‎‏کند. تا زمانی که مواد مغذی گیاهان تامین نشود، با هر دوره برداشت محصول، بهره وری خاک و ظرفیت رشد آن کاهش می‏یابد. زیرا مواد مغذی موجود توسط گیاه جذب شده و اگر مجددا محصولی کاشته شود دچار کمبود مواد مغذی می‌شود. به این ترتیب پس از مدتی کیفیت محصولات نیز کاهش می‏‌یابد و خاک حاصلخیزی خود را از دست می‌دهد.

بهترین کود - سروش باران

انواع کودها و کاربرد آنها

کودها انواع مختلف و دسته بندی‌های متفاوتی دارند. اما به طور کلی بهترین کودها به دو دسته‎ تقسیم می‌‎شوند: کودهای ارگانیک (کودهای طبیعی) و کودهای غیر ارگانیک (کودهای شیمیایی یا مصنوعی). قبل از اینکه به شرح انواع کودهای غیر ارگانیک بپردازیم، بهتر است تفاوت میان کودهای ارگانیک و کودهای غیر ارگانیک را بررسی کنیم. برخی از این تفاوت‎ها عبارت است از:

 • کودهای ارگانیک کودهایی طبیعی هستند که از باقی‎مانده گیاهان، فضولات حیوانات و سایر مواد طبیعی دیگر تشکیل می‌شوند. در حالی کودهای شیمیایی، مصنوعی هستند و به مواد معدنی و مواد شیمیایی مصنوعی وابسته هستند.
 • کودهای ارگانیک از کود گاوی، کمپوست زیستی و… تولید شده است. در حالی که کود شیمیایی از استخراج خاک و ریز مغذی‎ها تولید می‏شود.
 • کودهای ارگانیک از میکروارگانیسم‏ها برای آزادسازی مواد مغذی استفاده می‏کنند و خطر سمیت شیمیایی کمتری دارند. در صورتی‌که کودهای معدنی در مقادیر بیش از حد، خطر سمیت شیمیایی بالایی دارند.

انواع کودهای کشاورزی بر اساس شکل ظاهری

کودهای کشاورزی بر اساس شکل ظاهری و نحوه استفاده از آن‎ها به شکل های مختلف اعم از پودری، مایع، گرانول، کریستال، ژله ای و … تقسیم می شوند.

کود گرانول

 • کود گرانول کودی خشک است و شکل ظاهری آن به صورت دانه‎‌هایی درشت و ریز است.
 • کود گرانول اثر پذیری آهسته‎تری نسبت به کودهای مایع دارد.
 • کودهای گرانول معمولا ماندگاری بیشتری نسبت به کودهای مایع دارند.
 • کودهای گرانول اغلب ارزانتر از کودهای مایع هستند.
 • کودهای گرانول نسبت به کودهای مایع به زحمت بیشتری برای پخش شدن نیاز دارند.
 • کودهای گرانول معمولا به صورت یکنواخت قابل پخش شدن نیستند.

کود مایع

 • کود مایع معمولاً به عنوان یک مایع غلیظ که در آب رقیق می‏شود شناخته می‏شود.
 • کودهای مایع قدرت جذب بسیار بالایی دارند و مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را به سرعت تامین می‏کنند.
 • مصرف کود مایع از نظر فیزیکی به اندازه کود گرانولی سخت نیست.
 • کود مایع معمولاً ماندگاری کوتاه‏تری نسبت به کود گرانولی دارد.
 • کود مایع معمولا گرانتر از کود گرانولی است.
بهترین کود - سروش باران
بهترین کود - سروش باران

بهترین نوع کود از نوع غیر ارگانیک

در اینجا قصد داریم به بررسی برخی از مهم‌ترین و بهترین کودهای مورد نیاز گیاهان بپردازیم. این کودهای عبارت است از:

کود نیتروژن

نیتروژن (N) یکی از پراکنده‏ترین عناصر در طبیعت است. کود نیتروژن به ترکیب شیمیایی اطلاق می‏شود که در آن، درصد نیتروژن از درصد هر ماده سازنده دیگری بیشتر باشد. بسیاری از فرآیندهای متابولیکی در گیاهان و حیوانات به نیتروژن متکی می‌‎باشد و همچنین این ماده برای رشد و تولید مثل گیاه بسیار مهم است. مهم‎ترین نقش نیتروژن در رشد گیاه، تشکیل اسیدهای آمینه می‌باشد. اسیدهای آمینه بلوک‏های سازنده پروتئین را تشکیل می‏دهند. کودهای نیتروژن به وضوح سهم اساسی در حفظ سلامت و بهبود کیفیت گیاهان دارد.

نقش اصلی نیتروژن یا کود ازته در کشاورزی به عنوان یکی از انواع بهترین کودها:

 • کود ازته عمدتاً مواد مغذی مورد نیاز برگ گیاهان را در اختیار آن‎ها قرار می‎دهد.
 • این کود به سرعت رشد گیاه و تولید برگ‎های بیشتر و سالم‌تر کمک می‌کند.

 

کود فسفر

فسفر در کنار نیتروژن و پتاسیم یکی از مهمترین عناصر حیات گیاهان است. فسفر یازدهمین عنصر فراوان در زمین است. اگر خاک دچار کمبود فسفر شود، رشد و سلامت محصولات کشاورزی با مشکلاتی جدی مواجه می‌شود. کودهای فسفر عمدتاً حاوی دی آمونیوم فسفات (DAP)، مونوآمونیم فسفات (MAP)، NPK (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) و… می‏باشند. زمین‌های کشاورزی به دلایل مختلفی از جمله شسته شدن در اثر باران، استفاده بیش از حد از زمین‎های کشاورزی و… ممکن است دچار کمبود فسفر شوند. بنابراین استفاده از کودهای حاوی فسفر در کشاورزی بسیار حائز اهمیت است. فسفر یک ماده مغذی ضروری برای رشد گیاه است. کود فسفر به رشد بهتر ریشه، رشد بذر و سلامت گیاه کمک می‎کند.  

نقش اصلی فسفر یا کود فسفات در کشاورزی به عنوان یکی از انواع بهترین کودها:

 • کود حاوی فسفر عمدتاً مواد مغذی مورد نیاز ریشه گیاه را فراهم می‏کند.
 • این کود به سرعت رشد گیاه کمک می‏کند.
بهترین کود - سروش باران

کود پتاسیم

پتاسیم (K) یکی از 17 ماده مغذی ضروری مورد نیاز گیاهان برای رشد بهتر و حفظ سلامت آن‎ها است. پتاسیم یکی از انواع کودهای پتاس است که دارای ارزش بالایی بوده و کاربرد فراوانی دارد. پتاس اساساً مواد مغذی مورد نیاز برای رشد محصولات را فراهم می‏کند. علاوه بر این، پتاسیم تحمل گیاه در برابر تنش را افزایش می‏دهد.

نقش اصلی پتاسیم یا کود پتاس در کشاورزی به عنوان یکی از انواع بهترین کودها:

 • پتاسیم اغلب برای تغذیه میوه‏ها، گل‏ها و سبزیجاتی که روی گیاه می‏رویند استفاده می‏شود.
 • مقدار کافی پتاس باعث افزایش تولید میوه با کیفیت خوب، طعم مطلوب و همچنین ظاهری بهتر می‏شود.
 • پتاس به جلوگیری از بیماری، افزایش تحمل گیاه نسبت به خشکی و بهبود مقاومت شاخه‌ها نیز کمک می‎کند.

کودهای گوگرد، کلسیم و منیزیم

کلسیم (Ca)، منیزیم (Mg) و گوگرد (S) سه ماده مغذی مورد نیاز گیاهان هستند. این سه عنصر مواد مغذی هستند که گیاهان در مقادیر کمتری نسبت به مواد غذایی اولیه (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) به آن‎ها نیاز دارند. این سه ماده مغذی به بهبود سطح PH خاک،  تشکیل کلروفیل، سنتز پروتئین و… کمک می‏کنند.

کودهای ریز مغذی

کودهای ریز مغذی یکی از انواع کودهای مخلوط هستند که شامل عناصر بسیاری نظیر بور، منگنز، آهن، روی و… هستند. کودهای ریز مغذی به تامین مواد مغذی برای گیاهان در حال رشد کمک می‏کنند.

بنر تماس با ما - سروش باران

بهترین کودها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

همانطور که گفتیم استفاده از کودها در کشاورزی مزایای بی‌شماری دارد و این روزها کودها یکی از نیازهای اصلی صنعت کشاورزی بشمار می‌روند. اما بهترین کود کشاورزی چه ویژگی باید داشته باشد؟ برخی از مشخصات یک کود خوب عبارت است از:

 • یک کود مناسب باید به راحتی پخش شود و دردرسرساز نباشد (پیروی از الگوهای توزیع یکنواخت)
 • با شرایط محیطی مختلف سازگار باشد.
 • در صورت تماس با خاک یا آب به سرعت حل شود
 • عاری از آلاینده‏ها و مواد افزودنی مضر باشد
 • کود باید غیر سمی باشد تا به گیاه و خاک آسیب نرساند.
 • محلول در آب باشد

خرید بهترین کود کشاورزی از سروش باران

در این مقاله از وبلاگ سروش باران به بررسی بهترین کود کشاورزی و باغداری پرداختیم. همانطور که گفتیم تمامی محصولات کشاورزی، میوه‎ها، درختان، سبزیجات و… برای رشد بهتر، سالم ماندن، درمان بیماری، افزایش کیفیت و… به انواع کودها نیاز دارند. شما می‌توانید برای خرید بهترین کود و اطلاع از قیمت‎ها با کارشناسان ما در سروش باران در تماس باشید.

سروش باران تولید کننده و عرضه کننده ابزار و تجهیزات کشاورزی و باغبانی در ایران می‌باشد. شما می‎توانید برای خرید انواع تجهیزات مورد نیاز کشاورزی و باغبانی نظیر  کود، ابزار موتوری، ابزار آبیاری، ابزار باغبانی، سمپاش‎ها و… به سروش باران مراجعه کنید. تیم سروش باران متعهد است که با کیفیت‎ترین محصولات را در کوتاه‎ترین زمان و با پشتیبانی عالی به شما عزیزان عرضه کند. تعهد، پاسخگویی به موقع، مسئولیت پذیری و ارائه خدمات درست و کارآمد از اهداف ما در این زمینه می‌باشد و ما همواره می‌کوشیم که بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهیم. بزرگترین هدف ما ارئه‌ی بستری برای کشاورزان و باغداران است تا بتوانند تمامی ابزارهای مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت تهیه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از شنبه تا چهارنبه از ساعت 8:30  لغایت 17 و پنجشنبه ها از ساعت 8:30 لغایت 13 با شماره تلفن 02153857 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره خرید و پاسخگویی در سریعترین زمان ممکن

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت‌ها و خرید انواع تجهیزات کشاورزی با کارشناسان فروش ما از طریق شماره تماس 53857-021 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول بهترین کود

 • یک کود مناسب باید به راحتی پخش شود و دردرسرساز نباشد (پیروی از الگوهای توزیع یکنواخت)
 • با شرایط محیطی مختلف سازگار باشد.
 • در صورت تماس با خاک یا آب به سرعت حل شود
 • عاری از آلاینده‏ها و مواد افزودنی مضر باشد
 • کود باید غیر سمی باشد تا به گیاه و خاک آسیب نرساند.
 • محلول در آب باشد
 • کودهای ارگانیک کودهایی طبیعی هستند که از باقی‎مانده گیاهان، فضولات حیوانات و سایر مواد طبیعی دیگر تشکیل می‌شوند. در حالی کودهای شیمیایی، مصنوعی هستند و به مواد معدنی و مواد شیمیایی مصنوعی وابسته هستند.
 • کودهای ارگانیک از کود گاوی، کمپوست زیستی و… تولید شده است. در حالی که کود شیمیایی از استخراج خاک و ریز مغذی‎ها تولید می‏شود.
 • کودهای ارگانیک از میکروارگانیسم‏ها برای آزادسازی مواد مغذی استفاده می‏کنند و خطر سمیت شیمیایی کمتری دارند. در صورتی‌که کودهای معدنی در مقادیر بیش از حد، خطر سمیت شیمیایی بالایی دارند.
×