علف هرز - سروش باران

علف هرز

فهرست مطالب

علف هرز جزو آن دسته از گیاهانی است که به‌صورت ناخواسته رشد کرده و رویش آن‏ها از نظر کشاورز قابل قبول نیست و آسیب زا می‌باشد. زیرا این نوع از گیاه به‌راحتی می‎تواند بر کیفیت محصولات کشاورزی اثر بگذارد و فرآیند رویش و رشد را مختل کند. در واقع علف هرز با ایجاد رقابت با محصولات کشاورزی برای منابع محدودی مانند آب، مواد مغذی و نور خورشید، بر کیفیت و کمیت محصول نهایی تاثیر می‌گذارد. در این مقاله از وبلاگ سروش باران قصد داریم به بررسی علف هرز و راه‎های مقابله با آن بپردازیم. اگر زمین کشاورزی‌ شما نیز با این چالش روبرو است و نمی‎دانید که بهترین تکنیک برای از بین بردن علف هرز چیست، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

علفکش های مناسب از بین بردن علف هرز به پیشنهاد کارشناسان سروش باران

علف هرز چیست؟

کشاورزان و باغداران هر ساله با مشکلات و چالش‌های متفاوتی مواجه می‌شوند. عوامل بیماری زا، حمله حشرات، آفات و… همگی بر روند رشد گیاه و کیفیت محصولات کشاورزی تاثیر گذار است و نمی‎توان اثر آن‌ها نادیده گرفت. علاوه بر این‌ها، چالش دیگری نیز وجود که به علف هرز یا پوشش گیاهی ناخواسته معروف است. قبل از اینکه به بررسی تکنیک‏های مدیریت و کنترل علف های هرز بپردازیم، ابتدا باید تعریف کنیم که چه ویژگی یک گیاه را به علف هرز تبدیل می‏کند. بطور خلاصه می‌توانیم بگوییم که هر گیاهی که در جای خود قرار نداشته باشد، به نحوی علف‌ هرز محسوب می‌شود. در واقع این گیاه ناخواسته باعث زیان اقتصادی (کاهش کمیت محصولات یا هزینه مدیریت علف هرز) و یا نازیبایی محیط و تاثیر بر جذابیت بصری می‏شود. سوالی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که آیا علف‌های هرز همیشه بد و مضر هستند. در پاسخ به این سوال می‌توانیم بگوییم خیر. در برخی از موارد پوشش گیاهی ناخواسته مزایایی نیز برای زمین‎های کشاورزی دارد. برای مثال در مدت زمانی که شما محصولات کشاورزی نمی‌کارید و زمین در حال استراحت است، علف هرز می‎تواند به عنوان پوششی برای کمک به چرخه مواد مغذی در خاک عمل کند.

علف هرز - سروش باران

چرا باید به دنبال راهی برای کنترل علف‌های هرز باشیم؟

همانطور که گفتیم علف ‌های هرز پوشش گیاهی ناخواسته‎ای هستند که ممکن است در بسیاری از موارد باعث دردسر کشاورز شوند. به هر روشی که موجب محدود کردن رشد و کنترل علف های هرز می‌شود، تکنیک کنترل علف های هرز می‌گویند. اگرچه علف‌ های هرز بخشی از اکوسیستم کشاورزی هستند و می‌توانند به بازیافت مواد مغذی و همچنین بهبود بافت خاک کمک کنند، اما مزایای آن‎ها تنها در صورتی قابل درک است که معایب آن‏ها به درستی بررسی و کنترل شود. بنابراین روند کنترل علف‏ های هرز در کشاورزی بسیار قابل تامل و حائز اهمیت است. از زمان اولین انقلاب صنعتی بحث مدیریت پوشش گیاهی ناخواسته مطرح بوده است. در سال‎های ابتدایی این کنترل به کمک دست انجام می‌شده است ولی با گذشت زمان و ظهور تکنولوژی تکامل یافته، کنترل علف هرز نیز توسط سمپاشی انواع علفکش ها و استفاده از علفزن ها پیشرفته‎تر شده است.

علف هرز - سروش باران
علف هرز - سروش باران

آشنایی با راه‌های مختلف کنترل و از بین بردن علف‌های هرز

در اینجا قصد داریم به بررسی برخی از روش‎های کنترل و یا از بین بردن علف های هرز بپردازیم. برخی از این روش‌ها عبارت است از:

 علف کش

علف کش‏ ها مواد شیمیایی هستند که با تغییر ساختار فیزیولوژی گیاهان، آن‌ها را از بین می‏برند. در بسیاری از موارد استفاده از علف کش‎ها ساده‌ترین و ارزان‌ترین گزینه‌ها برای حذف، کنترل یا مدیریت علف‌های هرز در مزارع کشاورزی هستند. یکی از مزایای اصلی استفاده از علف کش این است که این سم در تمامی مراحل رشد علف هرز قابل استفاده است و محدودیتی ندارد. با این حال، ممکن است که علف‌کش‌ها اثرات مضری بر محصولات کشاورزی، میکروارگانیسم‌های خاک و در نتیجه بر دام‌ها و انسان‎ها داشته باشند. بنابراین بسیار مهم است که اگر قصد استفاده از علف‌کش‌ها را برای مدیریت علف‌های هرز در زمین کشاورزی خود دارید، باید همیشه از دستورالعمل‌های قانونی و فنی مناسب پیروی کنید. همچنین فقط از علف‌ کش‎های تایید شده و در مقادیر تجویز شده استفاده کنید. انواع علف کش‎ها عبارت است از:

  • علف کش‏های تماسی:

این نوع از علف کش در صورت تماس با قسمت‌های مختلف گیاه آن ناحیه را بطور کامل از بین می‌برد. در واقع این بدان معناست که قسمت‏‎های زیرزمینی گیاهان مانند ریشه، پیاز و… سالم می‌ماند. علف کش‏های تماسی در بین کشاورزان بسیار محبوب هستند زیرا سرعت اثر گذاری بالایی دارند.

  • علف کش‏های سیستمیک:

در این مدل از علف کش، سم اعمال شده از طریق برگ یا ساقه گیاه جذب می‏شود و سپس در سراسر گیاه انتقال پیدا می‎کند. بزرگترین مزیت یک علف کش سیستمیک این است که بر تمامی قسمت‌های علف های هرز موثر است. سرعت حرکت شیمیایی سم علف کش سیستمیک در گیاه تا حد زیادی به دمای خاک و هوا بستگی دارد.

مالچ پاشی (مالچینگ)

هر چیزی که به منظور کاهش علف های هرز، کاهش آبیاری و تثبیت دمای خاک روی سطح خاک اعمال شود، مالچ محسوب می‌شود. یکی از عوامل موثر بر رشد گیاهان ناخواسته نور است. مالچ می‌تواند بذر علف های هرز را در تاریکی نگه دارد و از جوانه زدن آن‎ها جلوگیری کند. شما می‎توانید از مواد طبیعی و ارگانیک نظیر یونجه، برش‌های علف یا خرده‌های چوب، به عنوان مالچ استفاده کنید و سطح زمین را به کمک آن‌ها بپوشانید. به این ترتیب از رسیدن نور خورشید به علف‎‏های هرز و تغذیه آن‎ها جلوگیری می‎شود. این روش معمولا برای زمین‌های نسبتا کوچک قابل اجرا است.

علف هرز - سروش باران

سولاریزاسیون خاک

یکی از روش‌های دیگر کنترل علف هرز، سولاریزاسیون خاک است. در این روش دمای خاک به حدی بالا می‌رود که علف‎های هرز از بین بروند. سولاریزاسیون خاک به آزادسازی مواد مغذی محبوس شده در خاک کمک می‏‎کند و در عین حال گیاهان نامطلوب را بدون استفاده از مواد شیمیایی از بین می‎برد. در این روش شما می‎توانید از یک پلاستیک سیاه (جذب حداکثری نور) برای به دام انداختن اشعه مادون قرمز درون خاک استفاده کنید. این عمل سبب توقف فتوسنتز و از بین رفتن علف های هرز می‌شود.

 

وجین کردن

یکی از روش‌های سنتی و قدیمی از بین بردن پوشش گیاهی ناخواسته وجین کردن آن است. وجین کردن به کمک دست انجام می‌شود و از سایر روش‎‌های کنترل سخت‌تر است و زحمت بیشتری دارد؛ اما با این حال برای زمین‎های کشاورزی کوچکتر و  مناطقی که سایر تکنیک‌ها در آن قابل اجرا نمی‎باشد، مناسب است. بخاطر داشته باشید که بهترین زمان برای وجین کردن بعد از باران یا آبیاری است. زیرا خاک نرم شده و گیاه راحت‌تر از زمین جدا می‎شود. یکی از مزایای وجین کردن این است که در این روش خاک دست نخورده می‎ماند و آسیبی به آن وارد نمی‌شود.

بنر تماس با ما - سروش باران

بهترین علف کش‌ برای از بین بردن انواع علف‌ هرز را از سروش باران بخواهید

در این مقاله از وبلاگ سروش باران به بررسی پوشش گیاهی ناخواسته در زمین‎های کشاورزی یعنی علف‌ های هرز و اهمیت کنترل آن‎ها پرداختیم. همانطور که در بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم یکی از بهترین راه‌های از بین بردن علف هرز و جلوگیری از رویش مجدد آن، استفاده از علف کش است. شما می‌توانید برای خرید انواع علف کش، اطلاع از قیمت‎های به‌روز و دریافت راهنمای خرید، با کارشناسان ما در سروش باران در تماس باشید.

سروش باران تولید کننده و عرضه کننده ابزار و تجهیزات کشاورزی و باغبانی در ایران می‌باشد. شما می‎توانید برای خرید انواع تجهیزات مورد نیاز کشاورزی و باغبانی نظیر  کود، ابزار موتوری، ابزار آبیاری، ابزار باغبانی، سمپاش‎ها و… به سروش باران مراجعه کنید. تیم سروش باران متعهد است که با کیفیت‎ترین محصولات را در کوتاه‎ترین زمان و با پشتیبانی عالی به شما عزیزان عرضه کند. تعهد، پاسخگویی به موقع، مسئولیت پذیری و ارائه خدمات درست و کارآمد از اهداف ما در این زمینه می‌باشد و ما همواره می‌کوشیم که بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهیم. بزرگترین هدف ما ارئه‌ی بستری برای کشاورزان و باغداران است تا بتوانند تمامی ابزارهای مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت تهیه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 لغایت 17 و پنجشنبه‌ها از ساعت 8:30 لغایت 13 با شماره تلفن 02153857 تماس حاصل فرمایید. 

مشاوره خرید و پاسخگویی در سریعترین زمان ممکن

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت‌ها و خرید انواع تجهیزات کشاورزی با کارشناسان فروش ما از طریق شماره تماس 53857-021 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول علف هرز

علف ‎های هرز گیاهانی هستند که به‌صورت ناخواسته رشد کرده و رویش آن‏ها از نظر کشاورز قابل قبول نیست و آسیب زا می‌باشد. زیرا این نوع از گیاه به‌راحتی می‎تواند بر کیفیت محصولات کشاورزی اثر بگذارد و فرآیند رویش و رشد را مختل کند. در واقع علف هرز با ایجاد رقابت با محصولات کشاورزی برای منابع محدودی مانند آب، مواد مغذی و نور خورشید، بر کیفیت و کمیت محصول نهایی تاثیر می‌گذارد.

سوزاندن یکی از تکنیک‎های بسیار موثر برای کنترل علف های هرز می‌باشد اما استفاده از آن محدود به شرایط خاص است. زیرا آتش به خودی خود عنصر خطرناکی است و اگر این تکنیک به درستی اجرا نشود می‏تواند آسیب بیشتری به جای منفعت داشته باشد.

×