مونوپتاسیم فسفات

مونوپتاسیم فسفات چیست؟

مونوپتاسیم فسفات (MKP) که با فرمول شیمیایی KH2PO4 شناخته می شود، یک ترکیبی معدنی می باشد که بیشتر اوقات به عنوان یک کود شیمیایی در صنایع کشاورزی به کار گرفته می شود. البته از این نوع ترکیب به عنوان یک ماده افزودنی در بعضی صنایع غذایی و عامل بافری هم استفاده می شود.

مونوپتاسیم فسفات (MKP) که با فرمول شیمیایی KH2PO4 شناخته می شود، یک ترکیبی معدنی می باشد که بیشتر اوقات به عنوان یک کود شیمیایی در صنایع کشاورزی به کار گرفته می شود. البته از این نوع ترکیب به عنوان یک ماده افزودنی در بعضی صنایع غذایی و عامل بافری هم استفاده می شود.
مونوپتاسیم فسفات در دنیای صنعت، به صورت پودری سفید رنگ می باشد؛ البته هنگام تشکیل شدن، به شکل بلورهای شفاف و بی رنگ نیز موجود می باشد. اما این نوع ترکیب که با نام پتاسیم دی هیدروژن فسفات نیز شناسایی می شود، در آب محلول بوده و به هیچ عنوان در الکل ها حل نمی شود.
در این مقاله می خواهیم به معرفی کاربرد های این نوع کود و همچنین مزایای استفاده از آن در صنعت کشاورزی بپردازیم؛ پس تا پایان این مقاله از مجله سروش باران با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این ترکیب خاص آشنا کنیم.
استفاده کردن از کودهای کشاورزی برای تقویت و بهتر نمودن عملکرد گیاهان، از گذشته بوده و اکنون نیز رایج است. از کود مونوپتاسیم فسفات می توان به عنوان کود جانبی یا کود استارتر استفاده نمود؛ که این موارد مستقیماً بر روی خاک اعمال می شوند. فسفر موجود در کود مونوپتاسیم فسفات، به تنظیم نمودن سنتز پروتئین در گیاهان کمک می کند؛ که باعث تقسیم سلولی، رشد سالم و رشد نهایی آن گیاه می شود. 

خرید مونوپتاسیم فسفات از سروش باران

مونوپتاسیم فسفات

فهرست مطالب

قیمت مونوپتاسیم فسفات در سروش باران

انواع کود مونوپتاسیم فسفات

در زمان کوددهی کود مونوپتاسیم فسفات، فعالیت های پیشگیرانه بهترین کار است. و همیشه با استفاده از میزان صحیح کود مونوپتاسیم فسفات، از بروز مشکل جلوگیری کنید. شدیداً مراقب گیاهانی باشید که رنگ آن ها سبز تیره شده؛ زیرا این تیرگی می تواند نشانه کمبود فسفر در گیاه باشد.
رنگ دانه های آنتوسیانین که به رنگ بنفش یا قرمز به چشم می آیند نیز می توانند نشان دهنده کمبود فسفر در گیاهان غنی از قند باشند. اما با این حال، لزومی ندارد کمبود فسفر این نوع اثرات شدید را از خود نشان دهد، تغییرات تا هنگامی که برای زنده نگه داشتن محصول خیلی دیر نشده باشد، می تواند کاملاً ظریف و غیر قابل توجه باشد. پایین بودن فسفر در خاک مورد نظر را می توان به راحتی با کمک کود مونوپتاسیم فسفات، حل نمود و باعث افزایش فسفر در خاک شد.

تماس با کارشناس فروش: 02153857

مونوپتاسیم فسفات، حاوی پنجاه و دو درصد فسفر و سی و چهار درصد پتاسیم می باشد؛ که کاملاً محلول در آب و عاری از هرگونه عناصر مضر و خالص است. این کود به دلیل ای سی پایینی که دارد، ترکیبی بسیار مطمئن برای محلول پاشی گیاهان جوان یا حساس به نمک، بشمار می رود و با ایجاد خصلت بافری در پی اچ با مقدار چهار و نیم، باعث افزایش جذب ریزمغذی ها و افزایش اثرپذیری سموم می شود.
از این نوع کود مونوپتاسیم فسفات، می توان در تمامی كشت های زراعی، باغی و گلخانه ای استفاده نمود؛ همینطور این کود قابلیت مصرف به دو روش محلول پاشی و آب یا آبیاری را دارد. این یعنی هم از طریق برگ و هم از طریق ریشه، می ‌تواند جذب گیاه شود. به این ترتیب مونوپتاسیم فسفات بهترين محصول برای توسعه ريشه دوانی گیاه در خاک می‌ باشد.
مونوپتاسیم فسفات، فاقد نیتروژن می باشد که دارای ذرات ریز کاملاً محلول در آب است؛ این محصول برای تامین عنصر پتاسیم و فسفر، در تمامی گیاهان جالیزی، گلخانه ای، باغی و زراعی مورد استفاده قرار می گیرد. این کود، کودی عاری از هر گونه سديم، کلر و عناصر سنگین و همچنین دارای انحلال پذیری بالایی می باشد؛ خاصیت بافری این ترکیب می تواند پی اچ آبِ آبیاری و محلول پاشی را در محدوده خنثی و یا مقدار کمی اسیدی نگه داشته و همین کار سبب جذب بهتر عناصر، توسط گیاه می شود. استفاده از این نوع ترکیب کودی در تمام مراحل رشد گیاه، به خصوص در هنگام نیاز همزمان گیاه به دو عنصر پتاسیم و فسفر توصیه می گردد. برای مثال در گیاهانی نظیر خیار، گوجه فرنگی، توت فرنگی و … که گیاه به شکل همزمان در حال تشکیل، گلدهی و رسیدن میوه می باشد، تاثیرات کاملاً مطلوبی را به همراه خواهد داشت.

مزایای کود مونوپتاسیم فسفات

برای تامین نمودن نیازهای غذایی محصولات کشاورزی در زمان چرخه رشد، می‌ توان کود مونوپتاسیم فسفات را با بقیه کودهای قابل اختلاط ترکیب نمود. به کارگیری این نوع ماده، باعث بهبود فوری و رشد سریع گیاه می‌ شود، زیرا سبب افزایش جذب مواد مغذی توسط گیاهان می ‌شود.
مونوپتاسیم فسفات به عنوان کود، به عدم آسیب رساندن آن به برگ و بی ضرر بودن آن معروف می باشد؛ که این ویژگی به دليل ای سی پايين اين ماده می ‌باشد. به همین دلیل، خطر سوختگی گياه وجود ندارد (درصورت عدم رعایت مقادیر توصیه شده، امکان سوزندگی وجود دارد) و می ‌توان به راحتی آن را در آب حل کرد و به شکل محلول پاشی به گیاهان تجویز نمود.
ویژگی و مزیت دیگر این ماده کاهش بعضی از بيماری ‌های برگی مثل سفیدک دروغی است. کودی که با مونو پتاسیم فسفات درست می‌ شود؛ دارای P و K (فسفر و پتاسیم) می ‌باشد که این دو عناصر ضروری برای رشد گیاه محسوب می شوند و تامین نمودن این دو عنصر، اثرات زیاد و مستقیمی را بر روی مراحل رشد گیاه، از جوانه زنی تا شکوفه دهی و میوه دهی خواهد گذاشت.
از دیگر مزایا و ویژگی های ارزشمند این کود برای استفاده در کشاورزی می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • عدم وجود سديم، کلر، فلزات سنگين و سایر مواد مضر
  • چون که این کود دارای پی اچ اسیدی می ‌باشد، می تواند پی اچ خاک را در مقدار و سطح نسبتاً پایینی نگه دارد.
  • از شاخص شوری زایی پایینی برخوردار است.
  • مرحله جذب نمودن فسفر در گیاهان را بهبود می ‌بخشد و دارای خاصیت قارچ کشی هم می ‌باشد.
  • کود مونوپتاسیم فسفات قابلیت ترکیب و انحلال پذیری بسیار خوبی با سایر کودها دارد و می ‌تواند به راحتی با سموم دفع آفات نباتی ترکیب شود؛ تا نیازهای غذایی محصولات را در زمان چرخه رشد برآورده کند.
  • عملکرد محصول را افزایش می دهد.
  • تعداد جوانه ها در نهال های جوان را افزایش می دهد.
  • مقاومت گیاه را در برابر بیماری های عفونی و قارچی افزایش می دهد.
  • خاک خشک را با رطوبت اشباع می کند.
  • ایمنی گیاهان را تقویت کرده و به آن ها کمک می کند تا به راحتی یخبندان را تحمل کنند.

نحوه استفاده از کود مونوپتاسیم فسفات

واحد اندازه گیری مونوپتاسیم فسفات، همچون برخی مواد دیگر مانند دی سدیم فسفات، به جای حجم، بر اساس گرم اندازه گیری می شود. به عنوان نمونه شنیده می ‌شود که می‌ گویند یک گرم از مونوپتاسیم فسفات را در صد میلی لیتر آب چهل درجه سانتی گراد حل نمایید. مونوپتاسیم فسفات موجود، به طور چشمگیری با آب وارد واکنش می شود؛ چون که قابلیت انحلال پذیری زیادی با آب دارد.
البته نباید این نکته مهم و کلیدی را فراموش کرد که این میزان از انحلال پذیری می ‌تواند به دمای آب هم بستگی داشته باشد؛ و هرچه مقدار دمای آب بالاتر باشد، سرعت حل شدن در آب هم سریع تر خواهد بود.
در هنگام استفاده از کود مونو پتاسیم فسفات باید در ابتدا دقت نمایید که پی اچ خاک قبلی شما ثابت و یک دست باشد و بعد از آن با استفاده نمودن از این نوع ماده، به موارد دلخواه و موردنظر خودتان برسید.

گاهی اوقات باغداران و کشاورزان در میزان و مقدار مصرف کود نیتروژن، با محدودیت هایی مواجه می ‌شوند، که در این زمان ها کود مونوپتاسیم فسفات می ‌تواند به عنوان منبعی از فسفر، که مکمل بی نظیری برای رشد گیاهان می باشد، استفاده شود.
کود مونوپتاسیم فسفات قابليت مصرف در تمامي كشت هاي زراعي، باغي و گلخانه اي را دارد؛ و همچنین به دو روش محلول پاشی و یا آب آبیاری می توان از آن استفاده کرد، یعنی هم از طریق برگ و هم از طریق ریشه می تواند توسط گیاه جذب شود. به همین علت کود مونوپتاسیم فسفات برترین و مناسب ترین محصول جهت ريشه دواني و توسعه ريشه گياهان در خاك می باشد. شما کاربران عزیز می توانید این کود را به صورت آنلاین و یا از طریق راه های ارتباطی موجود در وب سایت سروش باران، ثبت سفارش کنید؛ سپس در کوتاه ترین زمان ممکن و بهترین قیمت بازار، درب منزل خود تحویل بگیرید.

کاربردهای مونو پتاسیم فسفات

این نوع ماده در بافرها (تولید دارویی، تعیین پی اچ، فرآوری کاغذ، اسیدی ساز ادرار، بکینگ پودر و مواد غذایی)، غذاهای مخمر، محلول های غذایی، کودهای مایع مخصوص، سیستم های سونار و سایر کاربردهای الکترونیکی استفاده می شود. این کود، به عنوان یک مکمل غذایی در غذاها، یک ماده نوری غیر خطی برای استفاده با لیزر و در تصفیه فاضلاب هم مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین این کود در صنایع گوناگون غذایی به عنوان یک مواد افزودنی غذایی جهت کنترل اسیدیته، تثبیت و رطوبت مواد غذایی استفاده می شود. خصوصیات بافری این ماده باعث می شود که اندازه پی اچ تثبیت شود، همچنین قدرت یونی غذا بهبود یابد و ماندگاری مواد غذایی افزایش پیدا کند. این محصول به شکل گسترده ای در ساخت انواع مواد طعم دهنده، کالاهای پخته شده، مواد افزودنی تخمیر، مواد غذایی مخمر و تقویت کننده های غذایی استفاده می شود. همچنین مونوپتاسیم فسفات به عنوان یکی از مواد سازنده نوشیدنی های ورزشی، مثل گاتوراد استفاده می شود.

قیمت مونوپتاسیم فسفات

مونوپتاسیم فسفات یکی از محصولات بسیار پرمصرف و پرکاربرد در صنایع مختلف، به خصوص در صنعت باغداری و کشاورزی می باشد؛ و همچنین بازار خرید و فروش آن به خاطر نیاز بسیار بالای این صنعت به این محصولات، پیوسته و همیشه رونق دارد و تقاضا برای خرید این کود زیاد می باشد. زیرا عملکرد و رشد مناسب گونه های گیاهی درختی، و همچنین کیفیت این محصولات، در گرو استفاده از این کودها و مکمل های غذایی می باشد. هر چند که در سال های گذشته، با افزایش قیمت کود روبرو شده ایم؛ اما باز هم قیمت کود مونوپتاسیم فسفات، در مقایسه با کارایی که بر کیفیت و کمیت محصولات دارد، بسیار به صرفه و کاربردی می باشد.

خرید مونوپتاسیم فسفات از سروش باران

برای رسیدن به بهترین نتیجه هنگام استفاده از کود مونوپتاسیم فسفات، استفاده به صورت کاملاً مسئولانه از این کود، و پیروی نمودن از دستورالعمل های ذکر شده، مسئله ای بسیار مهم است. رعایت کردن دستورالعمل ‌های سازنده در مورد زمان‌ بندی و میزان مصرف، تضمین می ‌کند که گیاهان، مقدار لازم مواد مغذی را دریافت می‌ کنند. علاوه بر این موضوع، ترکیب مونوپتاسیم فسفات با بقیه کودها، می تواند یک برنامه غذایی کاملاً متعادل و متناسب با نیازهای خاص گیاهان ایجاد کند و میزان سلامت کلی و بهره وری آن ها را به مقدار زیادی افزایش دهد.
در نتیجه، مونوپتاسیم فسفات یک نوع کود کاملاً ضروری محلول در آب می باشد؛ که حاوی دو عنصر حیاتی یعنی پتاسیم و فسفر، برای رشد گیاه است. تطبیق پذیری بی نظیر آن در روش های کاربردی و مزایایی همچون شاخص نمک کم و حلالیت، مونوپتاسیم فسفات را به یک انتخاب بی نظیر و همیشگی برای محصولات گوناگون چه در کشت سنتی و چه در کشت هیدروپونیک تبدیل نموده است. اما برای خرید و یا مشاوره گرفتن در مورد این نوع کود می توانید به سایت سروش باران مراجعه نمایید یا با شماره 02153857 تماس حاصل فرمایید.
این مجموعه انواع مختلف سموم، بذرها و ادوات و وسایل کشاورزی را به فروش می رساند. تیم سروش باران مشاوره کاملاً رایگان در اختیار مشتریان خود قرار داده و به هرگونه سوالات آن ها در زمینه های مختلف کشاورزی پاسخ می دهد. پس می توانید از طریق شماره تماس های ذکر شده و یا راه های ارتباطی موجود در وبسایت سروش باران، به طور مستقیم با کارشناسان و متخصصان ما در ارتباط باشید. از اینکه تا انتهای این مقاله از مجله سروش باران با ما همراه بودید، سپاسگذاریم.

مشاوره خرید و پاسخگویی در سریعترین زمان ممکن
از طریق شماره تماس 02153857 تماس حاصل فرمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت‌ها و خرید انواع تجهیزات کشاورزی با کارشناسان فروش ما
×