[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text]

مبانی فروت ست در درختان میوه

مبانی فروت ست در درختان میوه


روش كود دهي در مديريت تغذيه اي گياهان اهميت زيادي دارد. اما باید توجه داشت که عمل كود دهي بايد به گونه اي باشد كه عناصر مورد نياز گياه به شكل مناسب و در زمان مورد نظر در اختيار گياه قرار گيرد. محلول پاشي به عنوان يك روش مكمل تغذيه اي در باغباني مدت هاست كه مورد توجه قرار گرفته است و از مهم ترين شاخه های این روش، كود فروت ست (ازت، روي و بر) مي باشد.

تحقيقات متعدد نشان داده است كه اولين قدم پس از برداشت محصول و قبل از برگريزان، محلول پاشي باغات با تركيب فروت ست نقش اساسي در تشكيل و تكامل تخمك و افزايش ميزان گرده افشاني موثر در بهار سال بعد دارد. علاوه بر اين، محلول پاشي بعد از برداشت، مقاومت جوانه هاي گل را نسبت به سرماي زمستانه و بهاره افزايش داده و در تغذيه اول فصل و رشد درخت موثر است. زيرا در ابتدای فصل، بخش هوايي درخت شامل جوانه هاي زايشي (گل) و رويشي (برگ) فعاليت خود را با رشد سريع آغاز مي كنند. این در حالي است كه ريشه هاي فعال هنوز به اندازه كافي شروع به رشد و نمو و جذب عناصر غذايي از خاك نكرده اند كه بتوانند نياز هوايي درخت را بر طرف كنند.
همچنين طي مرحله زايشي به دليل رقابت اندام هاي زايشي با ريشه ها براي جذب عناصر غذايي، فعاليت ريشه ها كاهش مي یابد و در پي آن جذب عناصر غذايي كم مي شود. عناصر غذايي مورد نياز در اين مرحله يا از ذخيره درخت كه در فصل رشد قبل جمع آوري كرده است تامين مي شود يا از طريق تغذيه برگي قابل تزریق است. بنابراین بهترین زمان برای بالا بردن ذخیره غذایی درخت مرحله بعد از برداشت است که قسمت اعظمعناصر غذایی جذب شده از ریشه و محلول پاشی در جوانه ها و شاخه ها ذخیره می گردد. از سويي ديگر، محلول پاشي تركيبات فروت ست قبل از تورم جوانه ها شرايط را جهت بيدار شدن به موقع جوانه هاي رويشي و زايشي از خواب زمستانه فراهم نموده و همچنين باعث گرده افشاني موثر و لقاح مي شود.
گرده افشاني عبارت است از انتقال دانه گرده از پرچم به كلاله مادگي. هر گل يك دوره گرده افشاني موثري دارد و آن عبارت است از مدت زماني كه بعد از باز شدن گل، مادگی پذیرای دانه گرده می باشد و بايد توسط دانه گرده مناسب تلقیح صورت گرفته و باروری شکل گیرد. دوره گرده افشاني مناسب تابع دو عامل طول عمر تخمك و مدت زمان لازم براي رشد لوله گرده مي باشد.
(زمان رسيدن لوله گرده به تخمك)  –(طول عمرتخمك)  = دوره گرده افشاني موثر
بطور مثال، اگر طول عمر تخمك ١٨ روز و زمان رسيدن لوله گرده به تخمك١٠ روز باشد، گرده افشاني موثر برابر ٨ روز خواهد بود.

سال آوری:
سال آوری به معنای تولید محصول بیشتر در یک سال و عدم تولید یا تولید محصول کمتر در سال بعد است. آنچه در ارتباط مستقیم با تولید محصول می توان اشاره داشت، جوانه های زایشی و تولید گل است. پس در سال آور یا پر بار درخت تعداد جوانه های زایشی بیشتر و تولید گل بیشتر خواهد داشت و در سال کم بار یا نیاور، تعداد جوانه های زایشی کم بوده و یا درخت هیچ جوانه زایشی تولید نخواهد کرد. حال برای یافتن علت سال آوری باید بدنبال علت عدم تولید یا تولید بیش از حد جوانه های زایشی باشیم.
چنانچه به موقعیت درخت در سال پربار توجه کنیم، آخر فصل یعنی در زمان برداشت، درختی را خواهیم داشت که در حال ریزش یا از دست دادن جوانه های سال بعد خود است. در واقع این گونه می توان بیان داشت که در سال پر بار، درخت میوه در صورت کمبود مواد غذایی و عدم تغذیه درست قادر نیست تمام نیاز غذایی میوه ها را تامین نموده و لذا میوه ها در زمان پرشدن، از محتوای مواد غذایی موجود در جوانه های سال بعد بهره می گیرند. به عبارتی، آنها را تخلیه می نمایند و یا میوه ها مانع از رسیدن مواد غذایی به جوانه های سال بعد می شوند. چرا که میوه ها در سر راه عبور مواد غذایی از برگ به جوانه ها قرار دارند. پس جوانه های سال آینده خصوصا در سال پر بار درخت، مواد غذایی کمتری دریافت می کنند و یا مواد غذایی خود را ازدست داده و تخلیه می شوند. لذا با ضعیف شدن این جوانه ها زمینه برای ریزش آنها فراهم می گردد.
درختی که به دلیل ضعف و خستگی، جوانه های خود را از دست داده است، دیگر توان تولید محصول مناسب را ندارد. پس به دلیل نداشتن جوانه های زایشی محصولی تولید نخواهد شد؛ یعنی درخت در سال نیاور خود است.برای مرتفع کردن این مشکل باید تلاش نمود در سال پر بار، جوانه های زایشی بیشتری را حفظ کرد که این تنها با تغذیه کافی و درست درخت امکانپذیر است به گونه ای که در سال پر بار باید آنقدر مواد غذایی در دسترس درخت قرار بگیرد که علاوه بر تامین مواد غذایی مورد نیاز برای میوه ها، بخشی نیز به جوانه های سال بعد برسد و میوه ها مجبور به مصرف مواد غذایی جوانه های سال بعد نشوند. پس می توان گفت سال آوری تا حدودی قابل کنترل است و با تقویت درخت می توان حداقل فاصله تولید بین سال آور و نیاور را کاهش داد.

فروت ست (Fruit set):
افزایش تشکیل میوه در محصولات باغی و سر درختی از نظر اقتصادی دارای اهمیت است، در اوایل بهار و اواخر زمستان که دمای خاک پایین است و برگ ها ظاهر نشده­اند و جریان شیره­های گیاهی بسیار کُند است، تغذیه جوانه­ها بسیار اهمیت دارد. زیرا جذب عناصر غذایی بطور مناسبی انجام نمی­گیرد. در این حالت محلول پاشی درختان میوه برای ذخیره سازی عناصر مورد نیاز برای شروع فعالیت مجدد گیاه و رشد  جوانه­ها و گلدهی و تشکیل میوه بسیار مفید خواهد بود.
مصرف ترکیبات فروت ست موجب می­شود که در زمان خواب زمستانی درختان میوه، عناصر مهم غذایی در گیاه ذخیره شده و در زمان جوانه زنی و آغاز فعالیت مجدد گیاه، فعالیت زیستی (با توجه به عدم حضور برگ­ها در گیاهان خزان کننده و دمای پایین خاک و محیط) دچار اختلال نشود و گیاه بتواند نسبت به عوامل محیطی مانند سرما، باران و تگرک مقاومت نشان داده و گلدهی و تشکیل میوه دچار اختلال نشود. وجود عناصر ازت، روی و بور در ترکیبات فروت ست به بهبود و افزایش گلدهی و تبدیل بیشتر گل ها به میوه کمک نموده و افزایش کیفیت محصول را در پی خواهد داشت.

نقش عناصر موثر موجود در ترکیبات فروت ست:
محلول پاشی در مرحله تورم جوانه ها یکی از کلیدی ترین مراحل محلول پاشی در باغات میوه است. همزمان با شروع مرحله تورم جوانه ها، یکسری از عناصر غذایی از دیگر اندام های گیاه به سمت جوانه ها حرکت می کنند. مطالعات انجام شده در گذشته، سه عنصر غذایی ازت (N)، روی (ZN) و بور (B) را در این جا به جایی مهمتر از سایر عناصر گزارش کرده اند. به همین دلیل در برنامه محلول پاشی مرحله تورم جوانه ها، ترکیبات کودی که حاوی این سه عنصر بودند، توصیه می شد. اخیرا نقش عناصری از قبیل فسفر، کلسیم، مولیبدن، پتاسیم و اسیدهای آمینه نیز در فرآیند تشکیل گل و میوه (Fruit set) موثر تشخیص داده شده است. دلیل اهمیت محلول پاشی در این مرحله، نیاز فوق العاده زیاد جوانه ها برای رشد سریع اولیه و عدم جذب عناصر از طریق ریشه ها در این مرحله از رشد گیاه می باشد. بین مرحله شروع به رشد دبخش هوایی درخت (مرحله تورم جوانه ها و گرده افشانی جزو اولین مرحله رشد هر گیاه است) و شروع فعالیت سیستم ریشه ای برای جذب عناصر غذایی، یک اختلاف فاز یک تا دو هفته ای وجود دارد. در این مرحله حساس و اساسی، برای تولید و عملکرد درخت که نیاز بسیار زیادی به عناصر غذایی دارد، ذخیره خود درخت تعیین کننده است. هر چقدر ذخیره عناصر غذایی درخت بالاتر باشد، گرده افشانی موفق تر و به عبارتی محصول بیشتر و عملکرد بهتری خواهیم داشت. برای افزایش ذخیره غذایی درخت، باید از فصل رشد قبل، اقدامات تغذیه ای لازم را صورت داد. بهترین زمان، محلولپاشی بعد از برداشت، کود دهی خاکی شهریور و مهرماه و محلولپاشی مرحله تورم جوانه ها می باشد. محلولپاشی مرحله تورم جوانه ها با شروع به حرکت و باز شدن جوانه ها آغاز می شود. در این مرحله، فلس های روی جوانه ها از هم فاصله گرفته  و ضریب جذب آنها افزایش می یابد. توصیه می شو.د در درختان دو پایه، محلولپاشی روی جوانه های متورم درختان نر هم انجام شود. چنانچه در اوایل مرحله تورم جوانه ها موفق به محلولپاشی نشده و گلهای نر باز شده باشند، سعی شود ضمن محلولپاشی، محلول روی درختان نر پاشیده نشود. گرچه توصیه می شود که زمان محلولپاشی طوری تنظیم شود که درختان نر هم محلول پاشی گردند؛ زیرا نقش عنصر بور موجود در فرمول محلول پاشی، افزایش طول عمر گرده نر و همینطور افزایش طول فیزیکی لوله گرده نر هنگام فرآیند تلقیح می باشد.

بور: 
مطالعات نشان می دهد که به دنبال محلول پاشی در مرحله تورم جوانه ها، عنصر بور  از سایر اندام های درختبه سمت جوانه ها انتقال می یابد. در نتیجه غلظت این عنصر در این مرحله در جوانه ها چندین برابر حد معمولمی باشد. بور عنصر کلیدي گرده افشانی و به عبارتی برداشت محصول است. طول عمر دانه گرده و طول لولهگرده مستقیما به عنصر بور وابسته می باشد. در زمانی که کمبود خفیف است، به علت رشد ضعیف لوله گرده درخامه، تلقیح تخمک پس از گرده افشانی کاهش می یابد. در شرایطی که کمبود بور در باغ خیلی شدید باشد،خسارت این مرحله شبیه به خسارت سرماي شدید می باشد. کمبود بور بیشتر در درون جوانه ها مهم است تاکمبود آن در خاك یا برگ. در اثر کمبود بور، پرچم ها رشد نکرده و دانه گرده تشکیل نمی شود و مادگی گل هاکوچک باقی می ماند. محلول پاشی بور پیش از باز شدن جوانه ها افزایش تشکیل میوه را به دنبال دارد.
بنابراین توصیه می شود علاوه بر محلول پاشی پس از برداشت، در مرحله تورم جوانه ها اواخر اسفند ماه و يا اوايل بهار، محلولپاشی درختان میوه تکرار شود. كمبود بور سبب انبساط يا متلاشي شدن سريع لوله هاي گرده در حال رشد مي شود. در گل ها، بور جهت رشد لوله گرده مورد نياز بوده و بايد از طريق كلاله تامين شود. بطور مثال، پوكي مرحله اول پسته كه در اواخر فروردين ماه رخ ميدهد به علت كمبود عنصر بور مي باشد. زيرا اين عنصر در تكميل رشد لوله گرده نقش اساسي دارد. مصرف به موقع كود بور سبب افزايش ظرفيت توليد پرچم و بقاي دانه گرده مي گردد. این عنصر بطور غير مستقيم سبب افزايش قندها در شيره گل و جذابيت بيشتر آنها براي حشرات مي شود.

ازت:
نتایج تحقیقات نشان می دهد به دنبال مصرف ازت و تجمع آمونیوم در شاخساره و جوانه ها، بیوسنتز پلی آمین ها و آرژنین افزایش یافته و چون این ترکیبات در تقسیم سلولی نقش دارند، در نتیجه افزایش تقسیم سلولی و در نهایت افزایش گل انگیزی برای سال آینده را به دنبال خواهد داشت. ازت سبب تامين هيدرات كربن لازم براي جوانه هاي تازه تشكيل يافته مي شود و از این جهت سال آوري در درختان میوه را كاهش مي دهد. بطور مثال، ازت موجود در كود فروت ست موجب افزايش ٢ تا ٤ درصدي تشكيل ميوه و افزايش رشد جوانه ها در درخت سيب شده است. كاربرد ازت در پاييز در درختان سيب نتيجه بهتري در تشكيل ميوه نسبت به كاربرد بهاره آن داشته است. تاثير كاربرد پاييزه ازت در طولاني كردن عمر تخمك و زمان تلقيح دانه گرده در بهار نتیجه ای ثابت شده است. مصرف کودهاي ازته در این زمان ممکن است سبب افزایش اندازه برگ در بهار سال بعد شود، اما مصرفبیش از اندازه آن، تحریک رشد رویشی و کاهش تشکیل میوه را به دنبال دارد. لازم به ذکر است که دادن ازت دراین مرحله تاثیر بسزایی بر مقاومت جوانه ها به سرما و زنده ماندن آنها در اوایل فصل رشد بعدي دارد.

روی:
روي از جمله عناصري است که نقش فوق العاده مهمی در رشد و عملکرد درخت دارد. بیدار شدن به موقع جوانه هاي رویشی و زایشی از خواب زمستانه و گرده افشانی موفق، مهم ترین نقش این عنصر در درخت است. باغات مبتلا به کمبود روي دیرتر از باغات سالم از خواب بیدار می شوند، فاصله میانگره ها در درختان کوتاه شده و سرشاخه ها حالت جارویی پیدا می کنند. در حالت کمبود خفیف و متوسط این عنصر، ضمن کوتاه شدن میانگره ها،حاشیه برگ ها موجی شکل می شود. آهکی بودن و واکنش بالاي خاک ها در برخی مناطق، موجب تثبیت و غیرقابل استفاده شدن این عنصر در خاك و اندام هاي مختلف درخت می شود.
 روی در تولید کلروفیل نقش دارد و موجب تسریع فعالیت های آنزیمی و فتوسنتز می شود. این عنصر در متابولیسم ازت، تشکیل رنگدانه، عطر و طعم محصول و سنتز ویتامین C نقش مهمی را ایفا می نماید.
بهترین زمان های استفاده از فروت ست:

 • – بعد از برداشت محصول و در مورد گیاهان خزان کننده بعد از برداشت و قبل از خزان برگ
 • – زمان تورم جوانه ها زیرا در این زمان پوست نازک و قهوه ای روی جوانه ها قابلیت جذب عناصر را از طریق محلول پاشی دارد.
 • – لازم به ذکر است در مناطقی که میزان بور در آب آبیاري و برگ بالا باشد (مسمومیت) بور بایستی ازترکیب فروت ست حذف شود.

مطالعه موردی
محلول پاشی درختان پسته:
میزان محصول درختان پسته تا حد بسیار زیادی به جوانه هایی که در سال قبل روی درخت تشکیل شده اند، بستگی دارد. این جوانه ها معمولا در خرداد ماه همزمان با تولید میوه های سال جاری، به وجود می آیند. این مرحله یکی از حساس ترین مراحل رشدی درخت است، چون درخت، همزمان باید مواد غذایی را به میوه ها برساند تا رشد خودشان را تکمیل کنند و هم مواد را در اختیار جوانه هایی که در سال بعد قرار است به میوه تبدیل شوند قرار بدهد تا بتوانند مراحل رشدی خودشان را پشت سر بگذارند. بنابراین داشتن یک برنامه تغذیه ای مناسب در این زمان هم می تواند موجب افزایش محصول جاری شود و هم کیفیت تولید محصول سال بعد را تضمین کند.
معمولا در هفته های پایانی نزدیک به برداشت پسته یا بعد از برداشت محصول، جوانه های سال بعد شروع به ریزش می کند. تعدادی از این جوانه ها خود به خود ریزش می کنند و تعدادی دیگر آنقدر ضعیف شده اند که با کوچکترین تکان و ضربه فیزیکی ریزش می کنند. اما چرا جوانه ای که در خرداد و تیر محکم به شاخه متصل بود، امروز به راحتی جدا شده و یا حتی با کوچکترین ضربه ای ریزش پیدا می کند؟
دلیل اصلی، تخلیه مواد غذایی موجود در این جوانه هاست که به دلیل حضور تعداد زیاد میوه خصوصا در سال پر بار درخت در نزدیکی این جوانه هاست. در صورت کمبود مواد غذایی و عدم تغذیه درست، درخت قادر نیست تمام نیاز غذایی میوه ها را تامین نموده و لذا میوه ها در زمان پر شدن، یا از محتوای مواد غذایی موجود در جوانـه های سال بعد بهـره می گیـرند و یا  مانـع از رسیـدن مواد غذایی به جوانه های سال بعد می شوند.
اما چگونه می توان از این مسئله جلوگیری کرد؟ متاسفانه بسیاری از کشاورزان پس از برداشت، درخت را به حال خود رها کرده و هیچ گونه برنامه تغذیه ای برای تامین عناصر مورد نیاز درختان در نظر نمی گیرند. حال آن که جوانه های سال بعد در صورتی می توانند رشد خود را شروع کنند که از قبل مواد غذایی کافی داخل آن ها ذخیره شده باشد. در صورتی که برنامه تغذیه مناسب در نظر گرفته نشده باشد و درخت نتوانسته باشد مواد غذایی کافی در اختیار جوانه ها قرار بدهد، این جوانه ها قادر به رشد و تولید گل نخواهند بود و یا در صورتی که گل تولید کنند، گل های ضعیف و با کارآیی پایین تولید خواهند کرد.
از بین عناصر، سه عنصر ازت، روی و بور و کلسیم نقش کلیدی و بسیار مهمی در تقویت جوانه ها، تولید گل و گرده افشانی دارند. تأمین این عناصر در زمان مناسب، کمک بسیار زیادی به تقویت جوانه ها و گرده افشانی قوی تر و در نتیجه بالا رفتن میزان محصول می کند.
دو بازه زمانی در مراحل رشدی درختان میوه، به ویژه پسته، نقش بسزایی در میزان باروری و همچنین افزایش میزان محصول دارد.

این دو مرحله عبارت است از:
1- بلافاصله پس از برداشت و قبل از ریزش برگ ها. از آنجا که اندام های اولیه گل داخل جوانه ها، در مهرماه تشکیل می شود، بنابراین این مرحله بسیار حساس است و وجود روی، ازت و بور داخل جوانه ها موجب تقویت و افزایش میزان ذخیره انرژی جوانه ها می شود.
2- زمان تورم جوانه ها که در اواخر اسفند یا اوایل بهار اتفاق می افتد. چون بین فعال شدن ریشه و قسمت های هوایی اختلاف زمانی وجود دارد، ریشه ها در زمانی که جوانه ها احتیاج بالایی به مواد غذایی دارند، فعال نیستند و یا خیلی کم فعالند و نمی توانند مواد غذایی را در فرصت مناسب در اختیار جوانه ها قرار دهند. در نتیجه فعال شدن جوانه ها دچار اختلال می شود و میزان باروری و تولید محصول به شدت کاهش پیدا می کند. بنابراین محلول پاشی ترکیباتی که حاوی عناصر اصلی موثر در گرده افشانی هستند، موجب می شود که مواد غذایی به سرعت و در زمان مناسب در اختیار جوانه ها قرار گیرد، در نتیجه تشکیل گل و گرده افشانی با راندمان بالایی اتفاق می افتد.
به دلیل این که تورم جوانه ها در باغات در مدت زمان کوتاهی اتفاق می افتد و همچنین در صورتی که رقم های مختلف وجود داشته باشد، بین زمان تورم جوانه ها اختلاف زمانی وجود دارد، محلول پاشی در این زمان اغلب با مشکلات زیادی به همراه است. بنابراین یکی از بهترین زمان ها برای محلول پاشی ازت، روی و بور، پس از برداشت محصول و قبل از ریزش برگ ها است تا انرژی کافی در جوانه ها به منظور تولید گل در سال بعد ذخیره گردد. از آنجا که پس از برداشت یک مرحله سم پاشی علیه پسیل پسته (شیره خشک) وجود دارد، می توان محلول پاشی کود را با سم به صورت همزمان انجام داد.

محلول پاشی کلسیم در پاییز
جوانه های بارده تشکیل شده در طول فصل و یا اواخر فصل با توجه به نوع درخت، ممکن است در اثر مواجهه با شرایط تنش زا در طول پاییز و زمستان تضعیف شده و یا ریزش پیدا کنند. از این رو تقویت این نوع جوانه ها برای مقابله با تنش، امری ضروری محسوب می شود. بنابراین، کاربرد ترکیباتی که بتواند موجب استحکام و تقویت جوانه های بارده بر روی شاخه ها و در نتیجه بهبود فروت ست در ابتدای فصل رشد گردد، توجه مضاعفی را می طلبد. مهمترین
عارضه لکه پوست استخوانی  (Endocarp Lesion) طی چند سال اخیر در مناطق پسته کاری کشور و به ویژه استان کرمان شیوع پیدا کرده است. این عارضه تا کنون بر روی ارقام کله قوچی، احمد آقایی و فندقی مشاهده شده و خسارت آن بر روی ارقام کله قوچی و احمد آقایی شدید می باشد. علایم عارضه از مرحله شروع تشکیل پوست استخوانی تا سخت شدن آن به صورت سیاه شدن پوست استخوانی از قسمت راس به سمت قاعده میوه که حدودا تا دو سوم آن را می پوشاند مشاهده می شود.
بررسی نقش عناصر پر مصرف و کم مصرف نشان داده است که عارضه مذکور در اثر برهم خوردن نسبت تعادلی بین کلسیم و منیزیم در اثر افزایش بیش از اندازه منیزیم در آب آبیاری باغ های پسته بوجود آمده و در واقع افزایش منیزیم سبب بروز کمبود کاذب کلسیم می شود. بهترین نسبت کلسیم به منیزیم وقتی است که این نسبت بیشتر از 2 باشد و وقتی این نسبت کمتر از 1 شود با مسمومیت منیزیم روبرو هستیم.
نتایج مقدماتی یک پروژه تحقیقاتی با محلول پاشی چند نوع کود کلسیم مایع در پاییز بعد از ریزش برگ ها نشان داد این عارضه تا حدود 90% کاهش می یابد.در اصل کلسیم محلول پاشی شده در پاییز در محور خوشه ها تجمع و در بهار از این عارضه جلوگیری می نماید. لذا پیشنهاد می گردد جهت کاهش عارضه در آبان ماه؛ قبل یا پس از ریزش برگ ها محلولپاشی با کود های کلسیمی در باغات انجام شود.

کودهای مخصوص فروت ست شرکت سروش باران
 
Nitro Cal
نیتروکل با دارا بودن 11% نیتروژن و 21% کلسیم که از ارکان ترکیبات فروت ست هستند، کودی بسیار مناسب جهت محلول پاشی آخر فصل و مرحله تورم جوانه ها محسوب می شود. کلسیم بالای موجود محلول پاشی این کود علاوه بر تقویت و استحکام جوانه های بارده سال آینده در برابر عوامل تنش زا در طول پاییز و زمستان و فصل رشد، در پیشگیری و درمان عوارض ناشی از کمبود کلسیم مانند لکه تلخ سیب و پوسیدگی گلگاه هندوانه و گوجه فرنگی نقش چشمگیری دارد. همچنین نیتروژن موجود در این کود در محلول پاشی فروت ست با تقویت گلدهی و افزایش درصد تشکیل گل به میوه از اهمیت زیادی برخوردار است.
ترکیب عناصر (w/v)
نیتروژن 11% N
کلسیم 21% CaO

 

مقدار و زمان مصرف پلنت فید نیتروکل
نوع محصول محلول پاشی زمان کود دهی
نوبت اول نوبت دوم
درختان میوه بارده 1/5-2/5 لیتر در هزار لیتر آب روی جوانه ها قبل از ظهور گل ها بعد از برداشت قبل از شروع خزان برگ ها
غلات 1-2/5 لیتر در هکتار مرحله 6-8 برگی بر حسب نیاز
سبزی و جالیز 1/5 تا 2/5 لیتر در هکتار زمان ظهور برگ ها تا قبل از تشکیل میوه بر حسب نیاز

توجه: محلول پاشی باید در صبح زود و یا هنگام غروب آفتاب انجام شود. از محلول پاشی در ساعات گرم روز اجتناب شود.

Active Bor

اکتیو بور کودی است حاوی کلسیم همراه با بور و ازت که آن را به عنوان ترکیبی مناسب جهت محلولپاشی فروت ست و همچنین پیشگیری و رفع همزمان کمبود کلسیم و بور در گیاه معرفی کرده است. همراه بودن بور و کلسیم در این کود موجب می شود که جذب و انتقال کلسیم تسریع گردد. علاوه بر این، وجود عصاره جلبک دریایی که سرشار از هورمون های گیاهی طبیعی است در اختلاط با اسید آمینه های مناسب، نقش مهمی در رفع تنش های محیطی، افزایش و درشت نمودن میوه ها ایفا می کند. در محصولاتی که نیاز به کلسیم و بور بیشتری دارند می توانید این محصول را بر حسب نیاز در تمام مراحل رشد میوه مصرف نمایید.

 

ترکیب عناصر (w/v)
نیتروژن 3% N
کلسیم 6% CaO
بور 2% B2O3
اسید آمینه 2% Amino Acids
جلبک دریایی 2% Seaweeds
مقدار و زمان مصرف پلنت فید اکتیو بور
نوع محصول محلول پاشی زمان کود دهی
نوبت اول نوبت دوم
درختان میوه بارده 1-2 لیتر در هزار لیتر آب قبل از ظهور گل ها بعد از برداشت قبل از شروع خزان برگ ها
غلات 1-2 لیتر در هکتار در اوایل پنجه زنی بر حسب نیاز
سبزی و جالیز 5/1 تا 5/2 لیتر در هکتار کبوتری شدن نشا قبل از گلدهی بر حسب نیاز

توجه: محلول پاشی باید در صبح زود و یا هنگام غروب آفتاب انجام شود. از محلول پاشی در ساعات گرم روز اجتناب شود.

Maxi Cal MAG
در کود مکسی کل مگ از اثر سینرژیستی کلسیم، بور و ازت در جذب و انتقال آنها به درون گیاهان استفاده شده است. به علت وجود منیزیم و کلات روی، این ترکیب برای تامین نیازهای گیاهان در ابتدای فصل، هنگام رشد سریع میوه و نیز در رسیدن آنها بسیار مناسب است. تمام عناصر موجود در این کود در محلول پاشی فروت ست نقش اساسی دارند.
ترکیب عناصر (w/v)
نیتروژن 5% N
کلسیم 4% CaO
بور 0/1% B2O3
منیزیم 4% MgO
روی 2% Zn-EDTA
مقدار و زمان مصرف پلنت فید مکسی کل مگ
نوع محصول محلول پاشی زمان کود دهی
نوبت اول نوبت دوم نوبت سوم
درختان میوه بارده 1-3 لیتر در هزار لیتر آب رشد سریع میوه یک ماه بعد بعد از برداشت قبل از شروع خزان برگ ها
غلات 1-2 لیتر در هکتار مرحله 6-8 برگی بر حسب نیاز بر حسب نیاز
سبزی و جالیز 1 تا 2 لیتر در هکتار بعد از گلدهی یک ماه بعد بر حسب نیاز

توجه: محلول پاشی باید در صبح زود و یا هنگام غروب آفتاب انجام شود. از محلول پاشی در ساعات گرم روز اجتناب شود.

Maxi Cal Bor
مکسی کل بور ترکیبی است منحصر به فرد از کلسیم و ازت همراه با بور که برای پیشگیری و رفع همزمان کمبود کلسیم و بور در گیاهان بصورت محلول پاشی مصرف می شود. همراه بودن این عناصر موجب می شود که جذب و نقل و انتقال آن که تسریع کننده انتقال قند در اندام های گیاهی است تسریع گردد. افزودن اسیدهای آمینه به ترکیب کلسیم و بور به سوخت و ساز گیاهان سرعت بخشیده، راندمان انتقال این عناصر به شاخ و برگ و به ویژه گل و میوه را افزایش می دهد. در نتیجه این کود از خاصیت آنتی استرس فوق العاده ای برخوردار است.
ترکیب عناصر (w/v)
نیتروژن 5% N
کلسیم 8% CaO
بور 0/8% B2O3
اسید آمینه 4/6% Amino Acids
اسید آمینه آزاد 2/5% Free Amino Acids
مقدار و زمان مصرف پلنت فید مکسی کل بور
نوع محصول محلول پاشی زمان کود دهی
نوبت اول تکرار
درختان میوه بارده 1-2 لیتر در هزار لیتر آب تورم جوانه ها تا قبل از شکفتن گل ها در مراحل مختلف رشد میوه
غلات 1-2 لیتر در هکتار مرحله 6-8 برگی بر حسب نیاز
سبزی و جالیز 1 تا 2 لیتر در هکتار پس از استقرار بوته و قبل از گلدهی بر حسب نیاز

Maxi Drin
مکسی درین مخلوطی از اسید آمینه ای است که با بکارگیری تکنولوژی هیدرولیز مواد گیاهی تهیه می شوند. مکسی درین را به عنوان یک محرک رشد طبیعی با منشا گیاهی برای بهبود جوانه زنی و رشد رویشی مصرف کنید. این ترکیب را می توانید در تمام مراحل رشد غیر از دوره گلدهی درختان میوه و اوایل گلدهی گیاهان زراعی مصرف کنید. مکسی درین را بطور کلی پس از بروز تنش های محیطی مانند تگرگ و سرمازدگی بلافاصله (ظرف حداکثر 48 ساعت) محلول پاشی کنید تا از شدت خسارت کاسته شود و اندام های تازه و سالم بهتر و سریع تر رشد کنند. نیتروژن به همراه اسیدهای آمینه موجود در این کود گزینه مناسبی جهت محلول پاشی فروت ست در پایان فصل و مرحله تورم جوانه ها محسوب می شود.
مقدار و زمان مصرف پلنت فید مکسی درین
نوع محصول آب آبیاری محلول پاشی زمان کود دهی
نوبت اول تکرار
درختان میوه بارده 5-7 لیتر در هکتار 1/5-2 لیتر در هزار لیتر آب شروع رشد برگ ها پس از ریزش برگ ها
غلات 3 تا 7 لیتر در هکتار 1-3 لیتر در هکتار شروع رشد بهاره آبستنی
سبزی و جالیز 4 تا 6 برگی پس از گلدهی
گلخانه ها و گیاهان زینتی یک لیتر در هزار متر مربع 200-300 سی سی در هزار لیتر آب پس از استقرار نشا 2 تا 4 نوبت

توجه: محلول پاشی باید صبح زود و یا هنگام غروب آفتاب صورت پذیرد. از محلول پاشی در ساعات گرم روز اجتناب شود. مکسی درین با اغلب کودهای مایع و مواد دفع آفات نباتی قابل اختلاط است. از اختلاط آن با موادی که خاصیت قلیایی دارند اکیدا پرهیز نمایید.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

3 thoughts on “مبانی فروت ست در درختان میوه

 1. سلامتی

  خیلی جامع و عالی و صبورانه توضیح داده اید . سپاس

 2. عباس صدقی

  با سلام
  برای محلول پاشی حدود 5 هکتار باغ انار در هرمرحله چقدر لازم است و حدود قیمت ان چند است؟

  • cafeseo

   بسته به هدف از محلولپاشی، ترکیبات مختلفی وجود دارد که با توجه به مرحله مصرف، دز مصرفی متفاوتی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Awesome Work

You May Also Like

×