کود ارگانیک

کود ارگانیک از مهم ترین عوامل اولیه صنعت کشاورزی به شمار می آید؛ که منجر به تولید محصولات ارگانیک می شود. یکی از رایج ترین اصطلاحاتی که در زمینه کشاورزی می شنویم، تولید و عرضه محصول ارگانیک با استفاده از مواد کاملاً طبیعی می باشد. مصرف نمودن کود ارگانیک، کیفیت خاک را به مقدار زیادی افزایش می دهد. از این رو باغداران و کشاورزان زیادی به دنبال استفاده از این محصول پرکاربرد هستند. بنابراین در این مقاله به معرفی کامل کود ارگانیک می پردازیم؛ پس تا پایان این مقاله از مجله سروش باران با ما همراه باشید.

کود ارگانیک چیست؟

کود ارگانیک ترکیبی از کود دامی و گیاهی می ‌باشد که هدف اصلی آن برگرداندن کیفیت از دست‌ رفته خاک است. کودهای ارگانیک ترکیبی از کمپوست ‌های ساخته‌ شده به وسیله حیوانات و گیاهان می ‌باشند؛ که قادر هستند روند جذب غذا توسط گیاهان را بهبود ببخشند. به دلیل طبیعی بودن این کودها، می ‌توانند به‌ آسانی توسط گیاهان مورد استفاده قرار بگیرند و روی روند رشد گیاه تاثیر مثبتی بگذارند. انواع مختلف و گوناگون کودهای ارگانیک می‌ توانند با ترکیبی از کودهای گیاهی، حیوانی و همینطور مواد معدنی به دست بیایند.

قیمت کود ارگانیک در سروش باران
کود ارگانیک
انواع کود ارگانیک

فهرست مطالب

خرید کود ارگانیک از سروش باران

انواع کود ارگانیک

تقریباً تمامی کودهای آلی، مقدار زیادی از مواد مغذی مورد نیاز را تأمین می کنند؛ اما مخلوط ها به طور ویژه تهیه شده اند، تا مقادیر متعادل پتاسیم، نیتروژن، فسفر و همچنین ریز مغذی ها را فراهم نمایند.

کود ارگانیک جامد (پرک، گرانول، پودری)

متداول ترین روش مصرف کودهای جامد ارگانیک، مصرف خاکی و کاربرد همراه با آب آبیاری آنهاست. بدین صورت که مقدار معینی از کود ارگانیک مورد نظر در تانک یا مخزن کود حاوی آب حل شده و در زمان آبیاری توسط نازل لوله های آبیاری و یا از طریق جوی های آبیاری در دسترس بوته ها و درختان قرار می گیرد.

تماس با کارشناس فروش: 02153857

کود ارگانیک مایع

گیاهان می توانند به راحتی کودهای مایع را هم از طریق منافذ برگ و هم از طریق ریشه جذب کنند. زمانی تغذیه از طریق شاخ و برگ مسئله مهمی می باشد؛ که خاک در دسترس نیست و یا هنگامی که ریشه ها تنش زده شده و دیگر نمی توانند مواد مغذی را تأمین نمایند.
انجام این کار (به ویژه برای تقویت گیاهان) برای رشد سریع محصولاتی همچون سبزیجات بسیار تاثیرگذار می باشد. بعضی از کودهای شاخ و برگ، مثل کود جلبک دریایی مایع، سرشار از هورمون های رشد و ریز مغذی ها هستند. این اسپری های شاخ و برگ همچون کاتالیزور عمل کرده و جذب مواد مغذی به وسیله گیاهان را افزایش می دهند. عصاره جلبک دریایی و کود اسیدهای آمینه، دو نمونه از رایج ترین کودهای ارگانیک برای شاخ و برگ درختان می باشند.

از کودهای مایع، هر دو هفته یا حتی هر ماه یکبار در طول فصل رشد استفاده نمایید. در مورد میوه دهی و گلدهی، اسپری ها را می توانید در دوره های حساس (بعد از زمان پیوند و یا در زمان میوه دهی) یا دوره هایی با دماهای شدید و یا زمان خشکسالی مورد استفاده قرار دهید. همچنین بعضی از تأمین کنندگان توصیه می کنند برای محصولات برگ دار، هر دو هفته یکبار اسپری صورت گیرد.
بهترین زمان برای اسپری کردن این کودها، اوایل عصر و صبح زود می باشد؛ که مایعات با سرعت بسیار بیشتری جذب می شوند. حتماً روزی را انتخاب نمایید که بارندگی در آن روز پیش بینی نشده باشد و درجه حرارت هم خیلی بالا نباشد. اسپری را روی قسمت هایی که منافذ برگ وجود دارد، انجام دهید. همچنین می توانید کودهای مایع را اطراف منطقه ریشه استفاده نمایید. سیستم آبیاری قطره ای هم می تواند کودهای مایع را به گیاهان شما منتقل کند.

کودهای ارگانیک گیاهی

کمپوست: کود ارگانیک گیاهی کمپوست سرشار از مواد مغذی است که می تواند باعث بهبود بافت خاک و همچنین افزایش حاصلخیزی خاک شود. با اضافه نمودن این نوع کود ارگانیک، خاک می تواند برای مدت بسیار طولانی آب را در خود نگهداری نماید.
کنجاله یونجه و سویا: این کود ارگانیک حاوی مقادیر زیادی نیتروژن و فسفر می باشد و همچنین پی اچ خنثی دارد. کنجاله سویا یک افزودنی بسیار کاربردی برای دریافت نتایج مثبت و با دوام و همچنین اثر طولانی مدت بر خاک می باشد.
کود عصاره جلبک دریایی: جلبک دریایی کود آزاد کننده فوری و منبعی عالی برای تامین نمودن آهن و روی مورد نیاز گیاهان است. همچنین برای گیاهانی که به پتاس زیاد نیاز دارند این کود عالی است.
پودر دانه پنبه: پودر دانه پنبه منبع زیادی از نیتروژن و مقدار بسیار کمی پتاسیم و فسفر است. این کود ارگانیک برای چمن عالی است. این نوع ماده بیشتر برای پوشاندن خاک باغ، جهت تنظیم محیط خاک مورد استفاده قرار می گیرد.

کود ارگانیک معدنی

ماسه سبز یا گرین سند، دارای رنگ سبز زیتونی و همچنین حاوی گلوکونیت می باشد؛ این نوع کود یک منبع عالی برای عناصری چون منیزیوم، آهن و پتاسیم است. استفاده کردن از آن به تحریک باروری و گلدهی درختان میوه کمک زیادی می کند. ریزوسفر را بهبود می دهد و باعث بهبود و دقیق شدن جریان آب در خاک می شود.
صخره فسفاته: فسفات از سنگ های معدنی و خاک رس استخراج می شود. این نوع صخره ها حاوی بیشتر از سی درصد فسفات به همراه مقادیر زیادی عناصر ریز مغذی می باشند؛ که به راحتی گیاه را تغذیه می کنند و باعث افزایش اسیدیته خاک می شوند.

مزایا و معایب کود ارگانیک

مزایا

استفاده طولانی‌ مدت از برخی کودهای شیمیایی می‌ تواند کیفیت خاک را تحت تاثیر قرار دهد. زمانی که کیفیت خاک پایین بیاید، شما دیگر نمی ‌توانید روند کشاورزی را در بعضی خاک ‌ها پیش ببرید؛ چراکه خاک دیگر توانایی رشد دادن گیاهان متنوع را ندارد. در این موقعیت ها، شما باید از اقداماتی بهره بگیرید که باعث بازگشتن کیفیت خاک می شوند.
استفاده نمودن از کودهای ارگانیک، مقرون‌ به‌ صرفه‌ ترین روشی است که می ‌تواند به شما کمک کند تا کیفیت از دست ‌رفته خاک باغ یا زمین کشاورزی خود را به راحتی بازگردانید و زمین کشاورزی خود را دوباره به یک زمین قابل کشت تبدیل نمایید. این کودها مزایای دیگری هم دارند؛ بیایید با یکدیگر این مزایا را بررسی کنیم:

  • بهبود تغذیه میکروب های موجود در خاک که جهت رشد گیاهان ضروری می باشند
  • دقیق تر شدن حرکت آب روی خاک برای سیراب نمودن گیاهان
  • اصلاح بافت خاک و بهبود میزان زهکش بودن آن
  • بهبود هواکشی خاک
  • سازگاری کامل با محیط ‌زیست
  • افزایش کیفیت محصولات کشت شده

تمامی این فاکتورها نشان می ‌دهند که در حال حاضر چرا استفاده از انواع گوناگون کود ارگانیک کاملاً ضروری به‌ نظر می ‌رسد.

معایب

شاید بررسی نمودن این نکته دور از ‌انتظار باشد، اما انواع متفاوت کودهای ارگانیک نیز درست مثل کودهای شیمیایی ممکن است که ضررهایی برای گیاه به ‌همراه داشته باشند. شاید کودهای ارگانیک، کودهای باکیفیتی باشند؛ اما مقدار و میزان مغذی بودن آن ها نسبت ‌به کودهای شیمیایی پایین ‌تر است. علاوه ‌بر این موضوع، ممکن است به دلیل آزاد شدن تدریجی مواد مغذی موجود در کود های ارگانیک، روند استفاده از این کودها تا حد زیادی زمان ‌بر باشد. برای باغبانی‌ های کوچک، کود ارگانیک کود بسیار مناسبی است. اما اگر می خواهید در حجم زیاد و بزرگ کشاورزی کنید، قصعاً فقط و فقط نمی ‌توانید تنها به کودهای ارگانیک اکتفا نمایید. در این مواقع شما نیاز دارید که در کنار استفاده از کودهای ارگانیک، کودهای شیمیایی را هم مورد استفاده قرار دهید.

نحوه استفاده از کود ارگانیک

درست مثل استفاده از هر نوع ماده مغذی دیگری برای گیاهان، استفاده کردن از کود ارگانیک هم تخصص خاص خودش را می ‌طلبد. یعنی حتی برای استفاده نمودن از این کودها، شما باید با فردی متخصص مشورت کنید؛ تا متوجه شوید که باید با چه روتین و میزانی از کودهای ارگانیک برای تغذیه گیاهان بهره ببرید.
به ‌طور کلی کودهای ارگانیک درست مثل برخی کودهای شیمیایی، می ‌توانند به‌ شکل پاششی در دسترس گیاه قرار بگیرند. علاوه ‌بر این، برای دسترسی بهتر و بیشتر گیاهان، شما می ‌توانید این نوع کودها را پای درخت چال نمایید. حتی بعضی از کودهای ارگانیک می ‌توانند به‌ عنوان محلول در آب، در دسترس شما قرار بگیرند؛ و به شما کمک نمایند تا هر چه سریع‌ تر مواد مغذی را به خورد گیاهان بدهید. علاوه ‌بر استفاده از تخصص کارشناسان، شما می ‌توانید به راحتی و با توجه به توصیه ‌هایی که روی بسته ‌بندی کودها درج شده، روند استفاده از آن ‌ها را پیش بگیرید.

همین موضوع باعث می ‌شود تا بتوانید راحت‌ تر از این محصولات شگفت ‌انگیز بهره ببرید. حتماً توجه کنید که کودهای ارگانیک قبل‌ از تغذیه شدن به وسیله گیاه، باید توسط میکروارگانیسم‌ های موجود در خاک تجزیه شوند؛ که این کار نیاز به آب کافی و دمای مناسب دارد. پس با توجه به تمام این نکات و برنامه ‌ریزی های دقیق، از کودهای ارگانیک استفاده کنید؛ تا بتوانید از ویژگی ‌های منحصر به‌ فرد آن ها بهره ببرید.

قیمت کود ارگانیک

با توجه به این که هر روزه آلودگی های هوا، خاک و آب بیشتر می شود و مسئله سلامتی، به یکی از چالش برانگیزترین مسئله ها تبدیل شده است؛ اغلب افراد به دنبال راه حل هایی می باشند که با استفاده از آن ها بتوانند به راحتی سلامتی خود را به وسیله مواد غذایی مفید تضمین کنند. چون که سلامتی رابطه بسیار نزدیک و تنگاتنگی با مواد غذایی که مصرف می کنیم دارد. به همین دلیل مطرح شدن استفاده از کود ارگانیک و کشاورزی ارگانیک، با استقبال بی نظیری از طرف کشاورزان و هم چنین مصرف کنندگان همراه شد و آن هم به دلیل خواص و مزیت های خوبی است که کودهای ارگانیک دارند.
از جمله عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت کود ارگانیک، می توان به هزینه تولید، نگهداری، انبار، دستمزد نیروی انسانی و غیره اشاره نمود؛ در صورت افزایش هر کدام از این هزینه ها، قیمت کود ارگانیک هم بیشتر می شود. این محصول در بسته بندی های مختلفی وارد بازار می شود و همچنین با توجه به نوع بسته بندی، قیمت کود ارگانیک افزایش و یا کاهش پیدا می کند؛ هرچه کیفیت بسته بندی آن بهتر و دقیق تر باشد، قیمت کود ارگانیک نیز بیشتر می شود. با توجه به افزایش نرخ تورم در مدت زمان گذشته، هزینه تولیدات محصول به طرز چشمگیری بیشتر شده و بر روی قیمت کود ارگانیک هم تاثیر گذار بوده است.

خرید کود ارگانیک از سروش باران

در هنگام تولید نمودن کودهای ارگانیک، از هیچ‌ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود. همچنین، تنوع بالای انتخابات ما به شما این امکان را می ‌دهد تا با توجه به نیازها و ترجیحات خاص خود، بهترین کود ها را انتخاب نمایید. سروش باران تعهد دارد تا با ارائه خدمات و همچنین ارسال امن و سریع، تجربه خریدی فوق ‌العاده و مطمئن را برای شما فراهم نماید.
شما عزیزان می توانید برای خرید کود ارگانیک به سایت سروش باران مراجعه نمایید. همچنین ما این محصول را به سراسر کشور عرضه می کنیم تا همه شاهد کیفیت بالای محصولات ما باشند. ابتدا لیست قیمت ها را به طور کامل و دقیق مشاهده نموده و بعد از آن سفارش خود را ثبت نمایید. سپس همکاران ما در واحد پشتیبانی در کم ترین زمان ممکن با شما ارتباط برقرار خواهند کرد.
سروش باران مرجع فروش انواع کودها، سم ها و ادوات کشاورزی می باشد؛ که شما می توانید با توجه به نیاز خود این محصولات را تهیه کنید. اگر هم سوالی در رابطه با این محصول و یا محصولات دیگر این مجموعه دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت و یا شماره تلفن 02153857 به طور مستقیم با کارشناس بخش پاسخگویی ما در ارتباط باشید، تا شما را به طور کاملاً رایگان راهنمایی کند.

مشاوره خرید و پاسخگویی در سریعترین زمان ممکن
از طریق شماره تماس 02153857 تماس حاصل فرمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت‌ها و خرید انواع تجهیزات کشاورزی با کارشناسان فروش ما
×