کود معدنی - سروش باران

کود معدنی

فهرست مطالب

کود معدنی چیست؟ گیاهان موجودات زنده‎ای هستند که برای بقا، رشد، تولید مثل و… به مواد مغذی و مراقبت نیاز دارند. هیچ گیاهی تنها به کمک آب و اکسیژن نمی‌تواند به حیات ادامه دهد. مواد مغذی مورد نیاز گیاهان در خاک وجود دارد. اما در برخی از موارد، خاک دچار کمبود مواد غذایی شده و نمی‌‌تواند مواد غذایی گیاه را تامین کند. در این شرایط چه باید کرد؟ آیا راه حلی وجود دارد؟ در این شرایط مواد مغذی مورد نیاز گیاهان و محصولات کشاورزی از طریق کودها تامین می‎شود. کود کشاورزی انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‎ها مزایا و معایب خود را دارند. یکی از انواع کود کشاورزی، کود معدنی می‌باشد. در این مقاله از وبلاگ سروش باران قصد داریم به بررسی کود معدنی، مزایای استفاده از آن و… بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

کود معدنی - سروش باران

کود معدنی چیست؟

قبل از اینکه به بررسی کود معدنی بپردازیم، بهتر است بگوییم کود چیست و چرا استفاده از کود در صنعت کشاورزی ضرورت دارد. به هر ماده‌ای با منشاء طبیعی یا مصنوعی که مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تامین می‌کند و بر رشد و عملکرد گیاه تاثیر مثبتی دارد، کود گفته می‎شود.

در طی چرخه رشد گیاه، مواد مغذی موجود در خاک از طریق ریشه گیاهان جذب شده و در ساقه، برگ و میوه ذخیره می‎شوند. با هر بار برداشت محصول، مواد مغذی موجود در خاک کم و کمتر می‎شود. در چنین شرایطی محصولات جدید دچار کمبود مواد مغذی خواهند شد و به‎درستی رشد نخواهند کرد. راه‌های بسیاری برای تامین و جبران مواد مغذی از دست رفته وجود دارد. یکی از بهترین روش‎ها استفاده از کود کشاورزی نظیر کود ارگانیک، کود معدنی و… می‎باشد. در بسیاری از موارد کشاورزان برای سالم نگه داشتن خاک از کود آلی (ارگانیک) و برای تغذیه محصولات کشاورزی از کود معدنی استفاده می‎کنند. کود معدنی از جمله کودهای غیر شیمیایی و طبیعی می‎باشد که در فرآیند ساخت آن از مواد شیمیایی استفاده نمی‎شود. مواد اولیه این کود عناصر موجود در طبیعت، کانی، سنگ‎های معدنی و… می‎باشد. کود معدنی به‎طور غیر مستقیم از طبیعت استخراج و طی فرآیندهایی در آزمایشگاه به کود کشاورزی تبدیل می‎شود. قابل ذکر است که برخلاف کودهای شیمیایی، کود معدنی به ساختار خاک آسیب نمی‎زند، خاک را اسیدی نمی‎کند و موجب شوری خاک نمی‎شود. بلکه این کود خاک را اصلاح کرده و از اسیدی یا شور شدن آن جلوگیری می‎کند. در واقع این کود علاوه بر گیاهان و محصولات کشاورزی برای خاک نیز بسیار مفید است.

مزایای استفاده از کود معدنی

کود معدنی مزایای بسیاری برای گیاهان، محصولات کشاورزی و خاک دارد. در انجا قصد داریم به بررسی برخی از مزایای استفاده از کودهای معدنی بپردازیم. این مزایا عبارت است از:

کود معدنی؛ قابل اعتماد

کودهای معدنی ترکیبی موثر و دقیق از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان می‎باشند. در واقع هنگام خرید کود معدنی شما دقیقا می‎توانید مطابق نیاز گیاهان و محصولات کشاورزی، کود مورد نظر را انتخاب کنید.

اثرگذاری فوری

یکی از مزایای اصلی کودهای معدنی اثرگذاری فوری آن‎هاست. در برخی از موارد به دلایلی نظیر بیماری و… گیاه نیاز فوری به مواد مغذی دارد. در این شرایط کارسازترین راه حل استفاده از کودهایی با اثرگذاری سریع نظیر کود معدنی می‌باشد. کود معدنی به‎سرعت می‎تواند مواد مغذی مورد نیاز گیاه را فراهم کرده و گیاه را درمان کند.

عملکرد عالی

کودهای معدنی علاوه‎بر بهبود جذب عناصر غذایی از خاک، عمق ریشه‏های گیاه را نیز افزایش می‎دهند. تقویت ریشه گیاه بر عملکرد کلی آن تاثیر بسزایی دارد.

استفاده آسان

استفاده، انبار و ذخیره سازی کود معدنی در مقایسه با کود ارگانیک آسان است.

بهبود شرایط خاک

عوامل مختلف نظیر سطح اسیدیته خاک، شوری و… را می‎توان به کمک کودهای معدنی اصلاح کرد.

کود معدنی - سروش باران

انواع کود معدنی

کودهای معدنی به سه گروه اصلی کود فسفر، نیتروژن و پتاسیم تقسیم می‎شوند. در ادامه به بررسی و توضیح انواع کود معدنی می‌پردازیم:

 کود فسفر

فسفر در کنار نیتروژن و پتاسیم یکی از مهم‎ترین عناصر حیات گیاهی است و یازدهمین عنصر فراوان در زمین است. در بسیاری از موارد خاک به دلایل مختلفی از جمله شسته شدن در اثر باران از فسفر تهی شده و دچار کمبود می‌شود. به همین دلیل استفاده از کودهای دارای فسفر در کشاورزی ضروری است. فسفر یک ماده مغذی موثر برای رشد گیاه است و به رشد ریشه، بلوغ گیاه و رشد بذر کمک می‎کند. گیاهان از فسفر برای تبدیل سایر مواد مغذی به بلوک‎های رشد و ایجاد سلول‎های جدید استفاده می‎کنند. گیاهانی که فسفر کافی دریافت نمی‎کنند ممکن است دچار مشکلاتی نظیر رشد آهسته، شاخ و برگ زرد، برگ‎هایی به رنگ بنفش و… شوند.

کود نیتروژن

کود نیتروژن دار یکی از رایج‌‎ترین کودهایی است که امروزه در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می‎گیرد. نیتروژن بیش از 78 درصد جو زمین را تشکیل می‎دهد. بنابراین این عنصر به‎عنوان یک منبع طبیعی تجدید ناپذیر در نظر گرفته می‎شود. نیتروژن یک ماده مغذی کلیدی است که گیاهان برای رشد به آن نیاز دارند و جذب این عنصر در گیاه بسیار بالا می‌باشد. نیتروژن سلامت گیاه را تضمین می‎کند، بر رشد گیاه تاثیر مثبت دارد و برای تشکیل پروتئین در گیاه نیز ضروری می‌باشد.

کود پتاسیم

یکی دیگر از کودهای معدنی موثر و مفید برای رشد گیاه کود پتاسیم می‎باشد. پتاسیم به تقویت توانایی گیاهان برای مقاومت در برابر بیماری کمک می‎کند و نقش مهمی در افزایش عملکرد محصول و کیفیت کلی آن دارد. همچنین پتاسیم در هنگام سرد یا خشک بودن هوا از گیاه محافظت می‎کند. جالب است بدانید پتاسیم می‌تواند سیستم ریشه گیاه را تقویت و از پژمردگی آن جلوگیری ‎کند.

بنر تماس با ما - سروش باران

چهار حقیقت در رابطه با کود معدنی

در اینجا قصد داریم به بررسی چهار شایعه در رابطه با استفاده از کودهای کشاورزی به‌ویژه کود معدنی بپردازیم و ببینیم آیا حقیقت دارند و یا خیر.

آیا کود معدنی به خاک آسیب می‌ زند؟

امروزه کودهای کشاورزی کلید داشتن زمین حاصلخیر و محصولات باکیفیت می‎باشند. گیاهان برای رشد به 17 ماده مغذی حیاتی نیاز دارند. این عناصر عبارت است از: عناصر درشت مغذی نظیر نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، گوگرد، منیزیم، اکسیژن، هیدروژن، کربن و عناصر ریز مغذی نظیر آهن، بور، منگنز، روی، مس، مولیبدن. همانطور که در ابتدا نیز به این موضوع اشاره کردیم، با هر برداشت محصول مواد مغذی مهم از خاک حذف می‎شوند و خاک دچار کمبود می‎شود. در اینجا می‎توان از کودهای کشاورزی نظیر کود معدنی برای جبران مواد مغذی کاهش یافته استفاده کرد. قابل ذکر است که مواد مغذی موجود در کود معدنی نسبت به کودهای آلی بیشتر است. بدون کود، خاک تهی شده و رشد گیاهان با مشکل روبرو می‌شود.

 

آیا کود معدنی از عناصر مصنوعی ساخته شده است؟

تمامی بهترین کودها از عناصر طبیعی ساخته شده‌‏اند و تمام مواد مغذی موجود در کودهای مختلف در طبیعت یافت می‏شود. رایج‌ترین منابع مواد مغذی در کود معدنی نیتروژن، پتاسیم و فسفر است. نیتروژن از هوا سرچشمه می‎گیرد، پتاسیم از بسترهای قدیمی دریاها و دریاچه‎هایی که میلیون‎ها سال پیش تشکیل شده‎اند و یا خاکستر حاصل از سوزاندن چوب یا کاه تامین می‎شود و فسفات از سنگ‎های فسفات کلسیم نامحلول  که اغلب به‎عنوان “سنگ فسفات” نامیده می‎شود، به دست می‎آید.

آیا کود معدنی DNA محصولات کشاورزی را تغییر می‌دهند؟

کودها DNA محصولات کشاورزی را تغییر نمی‎دهند. در عوض به رشد، سلامت و کیفیت آن‎ها کمک می‎کنند. مقدار مواد مغذی مورد نیاز برای گیاهان توسط کشاورز و پس از تجزیه و تحلیل خاک و تعیین نیازهای هر محصول تعیین می‎شود. کود دهی به روش صحیح می‎تواند تأثیر زیادی بر عملکرد، ظاهر و ارزش غذایی محصولات کشاورزی داشته باشد.

 

آیا کود معدنی بر سلامت انسان اثر می گذارد؟

کود معدنی بر سلامت انسان اثر نمی‌گذارد و باعث ایجاد بیماری در انسان نمی‎شود. استفاده از محصولات کشاورزی که به کمک کود معدنی یا کود آلی رشد کرده‌اند هیچ ضرری برای انسان ندارد.

کود معدنی - سروش باران

خرید کود معدنی از سروش باران

در این مقاله از وبلاگ سروش باران به بررسی کود معدنی، انواع آن، مزایای استفاده از این کود و… پرداختیم. همانطور که گفتیم برای داشتن مزرعه‎ای حاصلخیز و پربار، استفاده از کودهای کشاورزی ضروری است. شما می‎توانید برای خرید کود معدنی باکیفیت و اصل و استعلام قیمت با مشاوران ما در سروش باران در تماس باشید. 

سروش باران یکی از بهترین تولید کننده‎‌های ابزار و تجهیزات کشاورزی و باغبانی در ایران می‌باشد. شما می‎توانید برای خرید انواع تجهیزات مورد نیاز کشاورزی و باغبانی نظیر  کودهای کشاورزی‌ ننظیر کود معدنی، کود شیمیایی، کود ارگانیک و…، انواع سموم کشاورزی نظیر علف کش، آفت کش و…، ابزار موتوری، ابزار آبیاری، ابزار باغبانی، سمپاش‎ها و… به سروش باران مراجعه کنید. تیم سروش باران متعهد است که با کیفیت‎ترین محصولات را در کوتاه‎ترین زمان و با پشتیبانی عالی به شما عزیزان عرضه کند. تعهد، پاسخگویی به موقع، مسئولیت پذیری و ارائه خدمات درست و کارآمد از اهداف ما در این زمینه می‌باشد و ما همواره می‌کوشیم که بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهیم. بزرگترین هدف ما ارئه‌ی بستری برای کشاورزان و باغداران است تا بتوانند تمامی ابزارهای مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت تهیه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 تا 17:00 و پنج شنبه از ساعت 8:30 تا 12:00 با شماره تلفن 02153857 تماس حاصل فرمایید.

مشاوره خرید و پاسخگویی در سریعترین زمان ممکن

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت‌ها و خرید انواع تجهیزات کشاورزی با کارشناسان فروش ما از طریق شماره تماس 53857-021 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول کود معدنی

کود معدنی بر سلامت انسان اثر نمی‌گذارد و باعث ایجاد بیماری در انسان نمی‎شود. استفاده از محصولات کشاورزی که به کمک کود معدنی یا کود آلی رشد کرده‌اند هیچ ضرری برای انسان ندارد.

 

امروزه کودهای کشاورزی کلید داشتن زمین حاصلخیر و محصولات باکیفیت می‎باشند. گیاهان برای رشد به 17 ماده مغذی حیاتی نیاز دارند. این عناصر عبارت است از: عناصر درشت مغذی نظیر نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، گوگرد، منیزیم، اکسیژن، هیدروژن، کربن و عناصر ریز مغذی نظیر آهن، بور، منگنز، روی، مس، مولیبدن. همانطور که در ابتدا نیز به این موضوع اشاره کردیم، با هر برداشت محصول مواد مغذی مهم از خاک حذف می‎شوند و خاک دچار کمبود می‎شود. در اینجا می‎توان از کودهای کشاورزی نظیر کود معدنی برای جبران مواد مغذی کاهش یافته استفاده کرد. قابل ذکر است که مواد مغذی موجود در کود معدنی نسبت به کودهای آلی بیشتر است. بدون کود، خاک تهی شده و رشد گیاهان با مشکل روبرو می‌شود.

×